čtvrtek 17. března 2011

Degradovat vizuální vzhled aplikace v IExploreru, ano či ne?

S podporou a zobrazováním CSS 3 vlastností jako border-radius, box-shadow, text-shadow a podobných, dnes nemají moderní prohlížeče problém. Proto je nově radost zakulacovat nebo stínovat nejrůznější elementy v aplikacích a vytvářet tak jednoduše "mazlivější" design.

Donedávna byl každý zakulacený roh od grafika jen "nasírací" prvek pro kódera, který musel vše pečlivě nařezat a do kódu přidávat zbytečné elementy. Vzpomeňte si třeba na roztahovací fluidní box s kulatými rohy. To byl panečku DIVotvorný prvek :)  Nechci tady psát o tom jak lze podobný prvek na stránce vykreslit dnes, ale spíše jen polemizovat nad tím, zda podobné prvky prostě v nemoderních prohlížečích degradovat a zobrazit "trošku" jinak.

V naší chystané aplikaci pro správu projektů, financí a vedení lidí - Projectial jsme se rozhodli právě pro určitou vizuální degradaci v nemoderních  prohlížečích. Tím myslím Internet Explorer, jehož šestou verzi úplně ignorujeme a v IE7 i IE8 budou některé prvky na stránce vypadat odlišně.
Neříkám, že jsem sedmou a osmou verzi tohoto prohlížeče úplně odstřihl. V stylopisu pro Internet Explorer je ale jen několik pravidel, které slouží pro vizuální "učesání" a zobrazení důležitých prvků podobně jako v jiných browserech. Oblé rohy, stínování a další efektní CSS vlastnosti, které tento prohlížeč neumí, tu prostě nebudou.

Je pravda, že by bylo příjemné, kdyby aplikace vypadala v každé verzi jakéhokoliv prohlížeče stejně, ale za cenu řezat a vypisovat prvky jinak pro IE a ostatní browsery to prostě nestojí. Základem je pohodlné a funkční používání aplikace a to pár oblých rohů neovlivní. Proto si dovolím tvrdit, že degradace vzhledu ve starších verzích Exploreru i jiných prohlížečů je možná. Ba co více - je možná i nezbytná.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Máte k tomu něco? Napište to...

Jsem i na Twitteru...

Co se tu také čte?