středa 24. srpna 2011

Jde to i jinak?

V poslední době slyším z každé strany slovo start-up. Kdo teď nedělá nějaký start-up, jakoby nebyl. Nic proti tomu nemám. Alespoň se přestalo skloňovat slovo FaceBook...
I my teď děláme start-up! A to jsme začali s obyčejným projektem ;)
Pominu teď články z posledních dnů ve kterých se řeší investoři, příjmový model nebo výhoda Silicon Valley a zkusím v krátkosti popsat, jak to s tím projektem (startupem) máme my.

Co vlastně děláme

Připravujeme globální SaaS aplikaci na řízení projektů, úkolů a lidí. V krátkosti se dá říct, že vycházíme z Basecampu, ale máme zcela jiný pohled na sběr dat a samotnou práci s projekty.

Na začátku byla myšlenka udělat totálně jednoduchou aplikaci s tím, že se do pár (rozuměj 3) měsíců spustí. Věděli jsme, že musíme přijít s něčím pohodlným a neotřelým. Měli jsme představu jak by asi aplikace měla fungovat a co všechno by měla umět. Nastínili jsme si případné problémy a jasně nám z toho vyšlo, že to nebude problém...

Na konci minulého roku jsme společně s kolegou @zmerta opustili jistoty zaměstnání v Et neteře a riskli  dráhu podnikatelů. Tedy podnikatelů... dosud jsme nevydali žádnou fakturu a ještě nějaký pátek asi ani nevydáme. Těch pár měsíců práce se (zatím) protáhlo na 3/4 roku (nepočítám čas analýzy a příprav ještě při zaměstnání) a mezi tím jsme několikrát změnili celý koncept. Z jednoduché time-managementové aplikace postupně vyrostl systém, který dokáže pohodlně obsloužit celé (projektové) řízení firmy.

Nebudu popisovat v čem jsou naše výhody a proč se vyplatí používat Projectial. To jsem nakousl v některým z minulých článků. Zůstanu teď u toho, jak to vlastně vedeme.

Do projektu jsme naskočili s tím, že do něj zainvestujeme svůj čas i peníze, které jsme za ta léta v potu a odříkání nastřádali. Investora jsme, jak se to teď často dělá, nehledali. Nějaké ty statisíce jsme měli a vidina toho, jak to lehce půjde, nás pěkně nastartovala. Teď už to tak veselé není. Kapsy se pomalu prázdní a práce je stále dost...
Když, ale, pominu obětování veškerého volného času, žádnou dovolenou a to, že poslední půlrok bydlím (tedy spíš přežívám) na matraci v průchozím pokoji, protože můj osobní život je v troskách, dělám (asi) konečně to co mě baví. Poslední dobou mám ale pocit, že té seberealizace je na úkor všech ztrát příliš málo. Snad bude zas lépe... 

Jsme v Praze a zatím to stačí

Jak jsem psal, už pomalu půl roku "hostuju" u @zmerta v průchozím pokoji. Mělo to být prozatimní řešení, když jsem narychlo opouštěl vlastní byt. Výhody snadné komunikace a zefektivnění práce ve společné "kanceláři" mají něco do sebe a spolu s nižšími výdaji jsou hlavním důvodem, proč tu stále jsem. Kancl je nám tedy i domovem! 

Jak to bude se společností

Jelikož připravujeme globální službu, bude nutné založit nějakou společnost. Rozhodli jsme se pro založení anglické Ltd. Podmínky pro s.r.o. jsou u nás neakceptovatelné a s tím, že počítáme (doufáme), že většina platících uživatelů bude mimo ČR by to stejně asi nemělo význam.

Vyhlídky

Snad se konečně blíží launch (konec srpna). Sice nefinální verze, ale (naprosto) funkční aplikace. Projectial je psaný v Javě a poběží na Amazon Cloudu. Během prvních týdnů chceme dodělat některé chybějící funkce (správa souborů, timer, ...). Několik měsíců také poběžíme bez tarifů. Nebudou tedy žádná omezení. Firmy, týmy a jednotlivci tak můžou využívat všech dosud implementovaných funkcí. Budeme sbírat připomínky a zapracovávat další vylepšení...

...snad to nějak půjde ;)

3 komentáře:

 1. Proč jste se vlastně nepřihlásili do StartupYardu? Podle toho, co píšete, jste typický startup, který se nám tam hlásíval.

  OdpovědětVymazat
 2. Přemýšlel jsem o tom, ale v tu dobu, kdy jste s tím přišli jsme byli jednou nohou od spuštění...

  Ono to totiž u nás vypadá na spuštění už pěkně dlouho. Vždy jsme ale nakonec našli ještě lepší řešení a proto se to neustále protahuje.

  Chtěli jsme se alespoň ukázat na GlobalStartups, ale datumově to prostě nevyšlo :(
  Každopádně se dost možná nějak ozveme a můžeme případně zkusit něco domluvit... Uzavírat se před Světem rozhodně nechceme :)

  OdpovědětVymazat
 3. Těším se na spuštění, organizovat si čas, to je moje specialita:), takže ráda Projectial využiju a otestuju mezi prvními! Jinak jít si za svými sny je cesta trnitá, ale za zkoušku to bez ohledu na výsledek stojí vždycky. Držím pěsti, ať všechno dopadne podle vašich plánů ...Lenka
  PS: "start up" nedělám a asi se budu muset ve volným čase trochu zorientovat, každopádně asi nejsem, nebo spíš jsem totálně out:))Snad to doženu aspoň v jiných oblastech.

  OdpovědětVymazat

Máte k tomu něco? Napište to...

Jsem i na Twitteru...

Co se tu také čte?