čtvrtek 9. srpna 2012

Poslední zhasíná...

K dnešnímu dni jsem se rozhodl vypnout Projectial. Dlouho jsem zvažoval zda službu tlačit dál nebo se od ní odstřihnout. Z důvodu absolutního vyčerpání a nedostatku dalších sil a chuti, sám aplikaci posouvat kupředu, jsem se rozhodl pro druhou možnost.

Nebylo to jednoduché, ale důvodů bylo hned několik...

1. Nekonečný vývoj aplikace a nedokonalá analýza

Prakticky rok a čtvrt! uplynul od začátku vývoje k nasazení placených tarifů. Mezi těmito milníky se aplikace snad 5x upravovala - kompletně. Jednou to bylo z důvodu nedokonalé analýzy, kdy jsme neměli domyšlené určité chování, jindy z důvodů programátorské potřeby dokonalosti. Každopádně jsme dokázali po 3/4 roce vypustit nedokonalou a neúplnou verzi, která neuměla nic z toho čím jsme ji prezentovali a čeho jsme chtěli dosáhnout.
S tím jak doba plynula a výsledky, které jsme plánovali do 3 měsíců od zahájení vývoje se nedostavovaly, přicházela únava a později i beznaděj.

2. Tým

Nejdůležitější je tým! Pokud máte tým nadšených lidí, kteří věří stejné věci a táhnou za jeden provaz, všechno je možné. Pokud nemáte, jde to těžko. Nemusí to být špičky ve svém oboru, ale musí věřit a mít touhu něco dokázat.

3. Dobrý obchodník

Aplikace se sama neprodá! Pár vyjímek možná ano, ale většina fakt ne! Já nejsem obchodník. Myslel jsem si sice, že jím možná budu, ale nejsem... Únava z projektu, kterou jsem posledního půl roku měl, mi to nedovolila. Sice jsem v posledních týdnech rozjednal nějaké možnosti a dost možná bych i šikovného obchoďáka našel, ale nakonec nademnou vyhrála nechuť ztrácet dál čas a energii. Představa jak hledám schopné lidi mě už fakt děsí :)

4. Přesycení trhu, odlišení se a lokalizace

Už když jsme začínali (konec roku 2010), bylo na poli projektových a time-managementových aplikací těsno. Přesto jsem věřil, že můžeme uspět, pokud přineseme něco nového a začneme v Čechách. Nepovedlo se. Funkcionalitu, která měla ohromit, jsme nedokázali implementovat. Navíc lokalizace pro ČR a Evropu se nakonec ukázala jako příliš nákladná a zabrala strašně moc času.

5. I malý krůček je krok

Pokud to jde, ukazujte lidem (zákazníkům) kolem sebe co máte. My to nedělali. Možná to nešlo, možná šlo...to už je teď jedno. Každopádně jakákoliv změna, jakýkoliv build a testovací verze, kterou uvidí lidé kolem vás, vám přinese alespoň nějaké postřehy a trochu té motivace. Pokud totiž jen děláte na něčem co vlastně nikdo nevidí a čehož konec je v nedohlednu, je to ubíjející. Nakonec to přestane bavit všechny...

Jasně, těch důvodů bylo určitě víc, ale teď si je nevybavuji nebo vybavovat nechci :)

Co závěrem?

I přes to, že jsem v aplikaci utopil na své poměry moře peněz, ztratil téměř 2 roky života a mnoho dalšího, bych neměnil! Zkušenosti a možnosti, ke kterým jsem se s Projectialem dostal, bych jako zaměstnanec nikdy nezískal. Nikdy!

Nikdo tu už není? Takže já tedy zhasínám...

2 komentáře:

  1. Je poměrně smutný sledovat, když nadějné a pracné projekty napříč obory končí podobně jako Projectial. Ještě smutnější je pro mě osobně zjištění, že samotné odhodlání a sebezapření vždycky nestačí. Co z toho ale plyne? Nemá cenu riskovat, snít a pokoušet se nápady rozvíjet? To snad ne!:)Učit se ze zkušeností, naslouchat sobě a poslouchat i pozorně lidi kolem sebe..může nám všem podobně nadšeným bláznům na téhle nejisté cestě občas pomoci. Kdo nic nedělá, nic nezkazí!

    OdpovědětVymazat
  2. Díky za výstižný komentář! Je to tak, kdo nic nedělá, nic nezkazí.
    Je ale škoda nic nedělat! Je sice smutný, jak Projectial dopadl, ale věřím tomu, že zkušenosti, které jsem za dobu nad ním strávenou nasbíral, v budoucnu ještě zůročím :) Kdyby ne, tak by to přeci nedávalo smysl...

    Jak jsem psal, neměnil bych. Ty necelé 2 roky, které jsem strávil mimo zaměstnanecký poměr, mě naučily víc, než 5 let zařezávání. A navíc skutečnosti, že jste pánem svého času se prostě nic nevyrovná. Nebalím to, budu riskovat dál, nemám co ztratit...

    OdpovědětVymazat

Máte k tomu něco? Napište to...

Jsem i na Twitteru...

Co se tu také čte?