sobota 30. prosince 2017

Můj rok 2017? Byla to jízda!

Po několika letech mám trochu času se zastavit, ohlédnout se zpět a utříbit myšlenky. Už pár let jsem si totiž pořádně nedáchnul a veškerý čas jsem obětoval firmě a webu Informuji.cz.

Každoročně jsem pak na konci roku rozepsal bilanční článek, který jsem však nikdy nedopsal...

Letos mám konečně možnost trochu přibrzdit a zamyslet se nad tím, co se v uplynulém roce povedlo a co moc ne.

Hned v prvních týdnech roku 2017 jsem na Informuji.cz začal pracovat na "výletové sekci", která měla rozšířit naší nabídku akcí a kulturních programů v jednotlivých místech Česka. Chtěli jsme tak nakouknout do dalšího (zajímavého) segmentu, který nám byl velice blízký.

Začalo to výletama, skončilo redesignem celého webu

Tím, jak jsem tuhle myšlenku hlouběji rozpracovával, ukázalo se, že bude třeba se do toho více "zakousnout" a protnout turistikou celé Informuji.

Rozhodli jsme se tedy postupně web trochu překopat, redesignovat, zmobilizovat a prostě ho celý pořádně učísnout! Tahle legrace mě nakonec stála téměř 6 měsíců usilovné práce. Ale stálo to za to. Web zase vypadal k světu!


Do toho jsme už postupně kopali do samotných výletů. Postupně jsme (už od podzimu 2016) objeli celé jižní Čechy, kde jsme nafocovali a obcházeli všechny důležité, méně známé i totálně zapomenuté památky a aktualizovali tak naši databázi míst. A nemyslete si, nešlo o žádné kafíčkování a odpočinkovou turistiku, ale o tvrdý boj s časem a kilometry! Takhle jsme pokračovali i na jaře, kdy jsme podobně začali mapovat střední Čechy. IMHO práci pro desítky lidí jsme dělali ve 2!

Zvyšující se návštěvnost a odezva od čtenářů ale ukázaly, že jdeme správným směrem a že se nové vychytávky líbí. A odměna přišla téměř okamžitě! Přestal nám stíhat server a začalo lazení, restarty a neklidné víkendy (naše špičky). Tady musím poděkovat sousedovi Lucasovi, že mi programátorsky píchnul a vše se povedlo celkem rychle optimalozovat a uvést "do normálu".

Každé ráno začínalo stejně... kouknout jestli už "ležíme" nebo ještě ne :/

Nastalá situace nám však připomněla, že server má své limity a že bude třeba Informuji.cz během následujících měsíců přesunout na nové železo. Ufff, to se mám na co těšit!

A teď jak to zobchodovat?

Aby se nové věci zaplatili, měli jsme v plánu sehnat obchoďáka, který by do nového Informuji prodával "komerční místa". Systém, návštěvnost i proklikovost takové reklamy byla boží. Lidé chtějí vědět, kam si poblíž akce nebo zámku/hradu zajít na dobré jídlo či kafčo.
Problém byl ten, že pracovní trh je v totálním hajpu a sehnat (kvalitního) obchoďáka za rozumný peníz je nemožné. (Historky z pár pohovorů můžu dodat na požádání :))

Rozhodli jsme se tedy zkusit (zatracovaný) agenturní cold calling. Opět zkušenost k nezaplacení a "očíhnutí" byznys modelu v reálu. Ale světe div se, ono to i fungovalo. Škoda, že sezónu jsme už téměř prošvihli!  

Nabídka, která se neodmítá

To už byl červenec, léto v plném proudu, web v novém kabátku... A do toho se ozval náš (menšinový) společník, že by nám rád něco nabídl. Už dříve měl nutkání vzít Informuji kompletně pod svá křídla, takže jsme trochu tušili s čím přijde. Tentokrát už jsme ale dostali zajímavou nabídku, která se alespoň přiblížila naší představě. Tu jsme si společně vyjasnili a nakonec přišla nabídka, která naše představy splnila.

Následné týdny pro mě (ani pro Lenku) nebyly nejjednodušší. Mísily se ve mě snad všechny pocity. Přeci jen jsem svému dítěti (rozuměj webu a firmě) obětoval moře času a energie (posledních 6 let) a teď jsem ho měl jen tak pustit do světa...

Nojo, takhle jsme rostli... od nuly a bez korunky do reklamy :)

Vše ale, myslím, dobře dopadlo a Informuji.cz dostalo nový náboj a možnosti, které jsme mu my nemohli dát. Mě se tím zase uvolnili ruce (a hlava) takovým způsobem, že jsem první týdny nevěděl, co s celým dnem dělat... Najednou ten čas utíkal strašlivě pomalu! :) To spravila (nebo rozbila?) první dovolená, kterou jsem si po pěti letech naordinoval, kde jsem dostal z hlavy chmury a naladil se na novou vlnu.

Co bude dál?

Na podzim mě už ale trochu svrběli prsty a tak jsem rozjel nový web (kupodivu :)), který jsem měl delší dobu "v šuplíku". Jde zatím spíše o test publika, stylu i temat, ale baví mě u toho zkoušet věci, na které na Informuji už nebyl čas ani motivace. Jak to dopadne, nevím, ale alespoň se nenudím! :) V hlavě mám i nějaké projekty z offline světa, takže rok 2018 je zatím ve hvězdách. Tak jdeme snít...

 Konečně mám zase volný ruce :)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Máte k tomu něco? Napište to...

Jsem i na Twitteru...

Co se tu také čte?